Değerlendir:
  • 25 Oy - 2.8 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Türkan Saylan
Yazar Mesaj
Luli Çevrimdışı
√īoℓэ†
**
lt=

Rep Puanı: 6

Türkan Saylan
[Resim: TURKAN%20SAYLAN%20Genclere%20Mektup32KB_Page_1.jpg]

[Resim: astro2gw04saylanhw54798.th.gif]

Alıntı:1944 – 1946 yıllarında Kandilli İlkokulu ve 1946 – 1953 yıllarında Kandilli Kız Lisesi’nde okudu. 1963’de İstanbul Tıp Fakültesini bitirmiştir. 1964 - 1968 yılları arasında SSK Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı.

1968 yılında İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başladı. 1971’de İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere’de ileri eğitim gördü, 1974'de Fransa’da ve 1976’da İngiltere’de kısa süreli çalışmalar yaptı, 1972’de doçent, 1977’de profesör oldu.

1982 – 1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981 – 2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü. 1990’da oluşturulan “İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev aldı ve 1996’ya kadar müdür yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatölüğünü yaptı. Dermatoloji Kliniği öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalıştı ve 13 Aralık 2002'de emekli oldu.

1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başladı, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığını yapmıştır. Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesidir. Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer aldı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl, gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yaptı.

1957'de evlenmiş ve bu evlilikten iki oğlu oldu. Biri grafiker diğeri hekim iki oğlundan iki torunu vardır. Son 17 yıldır kanser hastası olan ve tedavisi süren Saylan, 18 Mayıs 2009 tarihinde saat 04.45 sıralarında vefat etti. Vefat ettiğinde gönüllü kuruluş olarak ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı sürdürmekteydi.

Alıntı : Wiki.

Ne dahilinde bulunmuş olduğu soruşturma, ne de iddialar'ın antitez'ini keşfetmek için kendisinin natal haritasını incelemeye değer bulmadım. İncelemeye değer bulduğum, daha doğrusu merakımı cezbeden ışığı, 74 yıllık hayatının sayfalarına birçok adımını aklıyla yüreğinin yolculuğunu aynı ilmekte dolamayı başarıp, belki de ''başta'' onbinlerce hastasına, ''öncelikle'' bir tıp insanı olarak ''umut'' ve ''nefes'' sağlamasıydı.

Ruh'u şad olsun ve Allah geride kalanlarına sabır versin diliyorum.

T. Saylan'ın doğum saati net değil, fakat gezegenler arası iletişimleri onun hakkında bildiğimiz birçok iz'i taşıyor gibi...

Şöyle ki;

Sayın Saylan'ı yalnızca Prof. kimliği ile bile, şifa dağıtıcı, iyilik yayıcı anahtar kelimeleri üzerinden incelemek doğru olabilir kanaatindeyim. Ki İkizler'de konumlanan Retro Şiron, Yay'da yücelen Jüpiter, Güneş, Merkür stelyumu ile 180 derecelik bir akım içerisinde.

''Kendini adama, feda etme...'' gibi kollektif potansiyeller taşıyan Neptün ise Başak'ta. Yönetici Merkür'ün yüksek öğrenim, akademik kariyer vb. konularla özdeş Yay'da Güneş ile kavuşumda olması, bir tesadüf'ün eseri olmasa gerek.

12:00 saati baz alınarak çıkarılmış tüm ev sistemli haritada, Ay 0 derece ile Aslan'da. Hemen yanında ise, Yengeç'te duran Plüto'yu görmekteyiz. Plüto ister aynı faaliyette Ay ile çalışsın (olası saatin Aslan potansiyeli kazanan konumundan bahsediyorum) ister çalışmasın; önemli bir iletişim söz konusu çünkü Plüto - Ay merceğinden gözlem yetisinde.

Zihinsel faaliyetler, bağımsızlık ve idealistlik, toplumsal değerler ile özdeşleşen Kova burcu havzası, Mars ile yerleşik.

Venüs ise; Akrep potansiyeli ile çalışmakta. Yani gizlilik, bilinmeyen'e duyulan derin bir eğilim ve sevgi.

T. Saylan şöyle demiş :

''...Uzmanlığımı kimsenin sevmediği deri ve zührevi hastalıklar konusunda yaptım. Bu konuda ihtisas yapan Türkiye’nin yedinci kadınıydım.''

Venüs kavuşum Ceres bağlantısına, Boğa'da Retro olarak yerleşen Uranüs zıt açısından da bahsetmiş olayım, bu alıntıdan sonra.

Zaman problemim nedeniyle, ancak yüzeysel olarak inceleyebildiğim bu amatör işi analize bilgi aktarımında bulunursanız sevinirim. Umarım, ilerleyen zamanlarda en azından gezegen iletişimlerini daha çok koldan analiz edebilme fırsatını bulacağım...

05-19-2009 08:47 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Türkan Saylan - Luli - 05-19-2009 08:47 PM
Cvp: Türkan Saylan - astrosohbet - 05-19-2009, 09:55 PM
Cvp: Türkan Saylan - Angel - 05-19-2009, 11:37 PM
RE: Türkan Saylan - NinMeSarRa_ - 05-20-2009, 03:57 AM
RE: Türkan Saylan - ginka - 05-20-2009, 09:20 PM
RE: Türkan Saylan - Schatz - 05-21-2009, 07:17 PM
RE: Türkan Saylan - picachu - 08-17-2011, 01:50 AM
RE: Türkan Saylan - ayşe kara - 04-17-2012, 12:14 AM