Değerlendir:
  • 17 Oy - 2.65 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Quaoar
Yazar Mesaj
aslında Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

Rep Puanı: 1

Cvp: Quaoar
bugüne kadar eril- dişil diye özellikler atfettiğimiz(karakterleri, temsil ettikleri evler gibi nedenlerle diye düşünüyorum) gezegenlerin aksine quaoar, nötr, cinsiyetsiz olarak atfedilmiş. Ancak, benim ulaştığım İspanyolca kaynaklarda eril simgesi olan "el" ile tariflenmiş, biraz da olsa fikir sahibi olunmuş diye gördüm.Mitolojik hikayesinde biraz daha derinleştiğimizde Yeryüzünün kaosun içinde var edilmesi ardından, yardımcısı, dostu ya da hizmetkarı diyebileceğimiz ve gökyüzünün koordinasyonundan sorumlu Werwot'a eş olarak chehooit'i (anlamının da ilk dost, birinci dost gibi birşey olduğunu düşündüğüm) ve chehooit'e de Dünya yönetimini veriri.diye bahs edilmişti daha evvel biliyorum. buraya kadar tekrar anımsadık.
şimdi yeni şeyler söyleme zamanı;
Evrenin yaratılışında söylenen şarkıya daha sonra yaratılan Moar(Ay)(büyükanne temsili ile ilişkilendiriliyor ki bana kalırsa anaerkil bir bilgi ve duygu akatarımını vurguluyor)*ve ekin,deniz,gök,yeraltı tanrıları/tanrıçalarıda eşlik ediyor.
ardından yine 7 tane dağ yratıldı deniliyor.(simgesel bir şey olabilir. kuvvetli sıfatı ile de pekiştirilmiş bu dağlar)kartal, ördek(kuğu da olabilir), ayı ve kurbağa yaratılır. kurbağakarnlık ve derin sulardan toprak getirmek için gider. geri döndüğünde tepeler, nehirler ve ardından ilk adam-TOBOHAR ve ilk kadın-PAHAVİT yaratılır.

Dahası şöyle diyor yazar; Quaoar Yaratıcı Güç, Tanrıdır diyor.

Cinsiyetsiz olması,hem venüs olması, hem uranüs olması belki de bundandır diye düşündürüyor beni.

* sayfanın yazarı moar için-karmaşık bir tanrıça diye not düşmüş.
Sevgiyle....

gökyüzü herkesindir...
06-04-2014 08:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Quaoar - aslında - 06-04-2014, 11:45 AM
RE: Quaoar - aslında - 06-04-2014, 12:09 PM
Cvp: RE: Quaoar - astrosohbet - 06-04-2014, 05:41 PM
RE: Quaoar - aslında - 06-04-2014, 02:37 PM
RE: Quaoar - aslında - 06-04-2014, 02:47 PM
RE: Quaoar - aslında - 06-04-2014, 02:48 PM