Değerlendir:
  • 14 Oy - 2.36 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

iran
Yazar Mesaj
coolhandsome
Kayıtsız

RE: iran
Bir ülkenin partizanı olmak o ülkenin kötü yanlarını görmemeyi sağlıyor..
12-05-2009 09:39 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Cvp: RE: iran
Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Adamlar uzaya çıktı,siz hala gerici devrim diyip duruyorsunuz.

iranın elindekilerin çoğu sovyetlerin eski silah teknoljisidir.bunları da almak için yeraltı zenginliğini kullanıyor.yoksa iranın kendi buluşları ve insanlığa katkıları oldsuğunu düşünmüyorum.

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Iran halkı baskıcı bir diktatörlüğe karşı sokaklara dökülüp devrim
yaptı.Bu devrimin Uranüsle simgelenmesinden daha doğal ne olabilir ?İnsanlar baskıya karşı seslerini duyurma geleneğine sahipler orada.Son seçimlerdeki gösteriler de bunun kanıtı zaten.

rejim onlrara sert bir şekilde cevap verdi..dünya kadar insan öldü.karakollarda erkek kadın hepsi tecavüze uğramış.tamamen rejimle ilgili...

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Iran'ın haritasıyla Türkiye'nin haritasını karşılaştırın bakalım neler söyleyeceksiniz:
[Resim: astro2gw07tuerkiyecumhu.th.gif]

türkiyenin insanlara davranış bakımından çok eksiği olabilir ama iran rejimiyle kıyaslanamaz bile.
iranın haritası baştan sona değil kova, balık neptün etkisiyle dolu olssun.o rejim orada olduğu sürece , insanlara baskı devam eder.
12-05-2009 09:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

şöyle, kuruluşu devrimle oldu.ben bunun dışında devrimin bu başlıktan sonra netten tanımınna baktım.

"geriye yapılan bir harekette devrim "olabiliyor.

ama çevre şartlarını bence es geçmemeliyiz.sonuçta uranüs ve devrim oluşu dışında uranüse has , herkese zıt gitmesi var.(otoriteye abd karşı isyan)
ama uranüsün "yenilik" ayağını bence tanımlamıyor.(yani senle aslında paralelim bu konuda.halkın sapkınlığı baskıyla açıklanabilir bence uranüsle değil.uranüs birşeyleri aleni yapar.orada herşey gizli.)
belki saati bilmiyoıryzu.satürn haritada aktif bir durumda olabilir mc veya asc kavuşum olabilir.veya uranyen enerjiler 12.evde de oalbilir.
bunlar imajını ve gücünü etkiler.
zaten oradki devrim salt islami hareketle de olmadı.
sol görüşlülerin ve fars milliyetçileri de buna katıldı.sonra mollalar bu işi sahiplendiler.
baskı-çevre şartı diyorum ben.
12-05-2009 11:07 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 1

Biz Iranın düşmanlığını kazanarak devrim yaptığı süper gücün ortadoğudaki en önemli destekçisi olan ülkede yaşadığımızdan Türkiye'de Iranın imajı bir manada işgali altında olduğumuz ABD ve onun yanlıları olan basın yayın kuruluşları tarafından çiziliyor.Dahası Türkiye'de ne hikmetse sürekli tehdit altında olduğu iddia edilen rejimin bekçiliğine soyunmuş olanlar tarafından Iran halkıyla aynı inanç istemine bağlı olan halkın benzeri bir devrim yapabileceği paranoyasıyla sürekli olarak bir öcü Iran propagandası pompalanıyor.Bu ahval ve şerait içinde astrosohbet gibi bir forumda bile objektif bir Iran portresi çizmemiz güçleşiyor doğal olarak.Ben de sırf bu nedenle Iran'ın haritasının Türkiye'nin haritasıyla karşılaştırılarak incelenmesi tavsiyesinde bulundum ama galiba bu durum kimsenin işine gelmedi.soru

Nin.Me.Sar.Ra
12-06-2009 08:36 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

coolhandsome Yazılan:Bir ülkenin partizanı olmak o ülkenin kötü yanlarını görmemeyi sağlıyor..

Her ülkenin kötü yanları mutlaka vardır.Bir ülkenin partizanı olmak o ülkenin kötü yanlarını görmeyi engelleyebileceği gibi bir ülkeye karşı önyargılı olmakta o ülkeyle ilgili gerçekleri görmenizi engelleyebilir.

Nin.Me.Sar.Ra
12-06-2009 08:39 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

aeon Yazılan:şöyle, kuruluşu devrimle oldu.ben bunun dışında devrimin bu başlıktan sonra netten tanımınna baktım.

"geriye yapılan bir harekette devrim "olabiliyor.

ama çevre şartlarını bence es geçmemeliyiz.sonuçta uranüs ve devrim oluşu dışında uranüse has , herkese zıt gitmesi var.(otoriteye abd karşı isyan)
ama uranüsün "yenilik" ayağını bence tanımlamıyor.(yani senle aslında paralelim bu konuda.halkın sapkınlığı baskıyla açıklanabilir bence uranüsle değil.uranüs birşeyleri aleni yapar.orada herşey gizli.)
belki saati bilmiyoıryzu.satürn haritada aktif bir durumda olabilir mc veya asc kavuşum olabilir.veya uranyen enerjiler 12.evde de oalbilir.
bunlar imajını ve gücünü etkiler.
zaten oradki devrim salt islami hareketle de olmadı.
sol görüşlülerin ve fars milliyetçileri de buna katıldı.sonra mollalar bu işi sahiplendiler.
baskı-çevre şartı diyorum ben.

Bir kere önce geri ve ileri kavramlarını nasıl tanımladığınıza bağlı olarak değişebilecek bir durumdan bahsediyoruz.Ben hayatım bıoyunca geriye doğru devrim yapan bir halk görmedim.Bütün halk hareketleri kendi içlerinde ilerici bir nitelik taşırlar.Biz türklerin ilericilik ve gericilik kavramlarına yüklediği anlamları Cumhuriyetin ''bizden öncekiler gericiydi biz ilericiyiz'' iddiası belirliyor.Iranlılara sorsak onlarda eski rejimlerini gerici yenisini ilerici diye tanımlarlar muhtemelen.

Nin.Me.Sar.Ra
12-06-2009 08:43 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Bir kere önce geri ve ileri kavramlarını nasıl tanımladığınıza bağlı olarak değişebilecek bir durumdan bahsediyoruz.Ben hayatım bıoyunca geriye doğru devrim yapan bir halk görmedim.Bütün halk hareketleri kendi içlerinde ilerici bir nitelik taşırlar.Biz türklerin ilericilik ve gericilik kavramlarına yüklediği anlamları Cumhuriyetin ''bizden öncekiler gericiydi biz ilericiyiz'' iddiası belirliyor.Iranlılara sorsak onlarda eski rejimlerini gerici yenisini ilerici diye tanımlarlar muhtemelen.

ilerici ve gerici tanımının çok değişken olduğuna inanmıyorum.

sonuçta demokrasi ve ilericilik ölçütleri olarak , insan hakları evrensel bildirgeleri var. .bunlar demokrasinin , gelişmişliğin ve çeşitli hakların güvence altına alındığının asgari göstergeleridir.bir ülkede bunlar varsa o ülke demokratiktir diyebiliriz.
iranda ise insanlar inançları ve yaşam tarzlarından dolayı cevalandırılıyor.
iran rejiminde insan hakları denen şeyin zerresi olduğuna katılmıyorum.

İslamiyetin hükümleri 1400 yıl önce tamamlandı.ve gazaliden beri içtihat yapma yolu kapatılmıştır.insanları zorla eski hükümlerre uydurmaya çalışmanın ,ilericilik olması imkansız.şimdi kusura bakılmasın ama dini ölçütlerde devlet yönetmek tamamen gericiliktir.
12-06-2009 08:52 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Vulcan
Kayıtsız

İran'ın haritasına göre yakında savaş görünmüyor Türkiye'nin aksine. Zaten geçen Tv'de bir haber vardı Ahmedinecad aslen yahudi olabilir diye. Haber şurda

http://www.stargazete.com/dunya/ahmedine...216738.htm

Zaten Farslarla Batı her zaman al gülüm ver gülüm ilişkiler içindeydi hala da öyle. Hatırlarsanız geçen seneki Gazze saldırısında İran ve Hizbullah hiç sesini çıkarmamıştı o kadar esmelerine rağmen.

Ne olacaksa Türklerden olacak da şu başımızdaki işbirlikçileri bir defedebilsek.Tayyip ABD'ye gidiyor. Zannedersem Yezda'nın bir yazısında bu ziyaretin çok önemli olabileceğini yazıyordu.Malum yeni direktifler felan.
12-06-2009 08:56 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

aeon Yazılan:
Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Adamlar uzaya çıktı,siz hala gerici devrim diyip duruyorsunuz.

iranın elindekilerin çoğu sovyetlerin eski silah teknoljisidir.bunları da almak için yeraltı zenginliğini kullanıyor.yoksa iranın kendi buluşları ve insanlığa katkıları oldsuğunu düşünmüyorum.

Satın alma gücü var ve alıyor,alamadığını da kendi üretiyor.Meselenin özü bu değil,bilimsel gelişmeye önem veren bir ülke olması.

aeon Yazılan:
Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Iran halkı baskıcı bir diktatörlüğe karşı sokaklara dökülüp devrim
yaptı.Bu devrimin Uranüsle simgelenmesinden daha doğal ne olabilir ?İnsanlar baskıya karşı seslerini duyurma geleneğine sahipler orada.Son seçimlerdeki gösteriler de bunun kanıtı zaten.

rejim onlrara sert bir şekilde cevap verdi..dünya kadar insan öldü.karakollarda erkek kadın hepsi tecavüze uğramış.tamamen rejimle ilgili...

Bunlar ülkenin sosyo-ekonomik durumuyla değil tamamen rejimle ilgiliyse sana Türkiyedeki rejimin 88 yılından örnekler vermeye başlayabilirim.Bakalım bunları neye yoracaksın

aeon Yazılan:
Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Iran'ın haritasıyla Türkiye'nin haritasını karşılaştırın bakalım neler söyleyeceksiniz:
[Resim: astro2gw07tuerkiyecumhu.th.gif]

türkiyenin insanlara davranış bakımından çok eksiği olabilir ama iran rejimiyle kıyaslanamaz bile.
iranın haritası baştan sona değil kova, balık neptün etkisiyle dolu olssun.o rejim orada olduğu sürece , insanlara baskı devam eder.

Niye kıyaslanamasın ki ?İran Türkiye kadar hatta Türkiyeden bile daha demokratik bir ülke .Demokrasi halkın iradesinin temsili manasında orada Türkiye'den çok daha güçlü.
Seçim sonrası sokaklara dökülen insanların rejim değişikliği isteyen insanlar olduğunu düşünmenle ilgili bir durum bu.Bazı konularda daha fazla özgürlük isteyebilirler ama devlet yapısının değişmesini filan istedikleri yok bu muhaliflerin.

Nin.Me.Sar.Ra
12-06-2009 08:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Niye kıyaslanamasın ki ?İran Türkiye kadar hatta Türkiyeden bile daha demokratik bir ülke .Demokrasi halkın iradesinin temsili manasında orada Türkiye'den çok daha güçlü.
Seçim sonrası sokaklara dökülen insanların rejim değişikliği isteyen insanlar olduğunu düşünmenle ilgili bir durum bu.Bazı konularda daha fazla özgürlük isteyebilirler ama devlet yapısının değişmesini filan istedikleri yok bu muhaliflerin.

gerçekten söylediklerine katılmak mümkün değil.
sokaklarda insanlar vuruldu , karakollarda kadın erkek dinlemeden tecavüzler var.
vinçlerde insanlar asılıyor.
inançlardan ötürü insanlara karşı işlenmeyen suç yok.
.türkiye, sütten çıkmış ak kaşık demiyorum ama iranın yanında çok ileridir.
en azından bir sürü görüşten siyasi parti var.

iranda ne kadar demoktarsi var?..halkın iradesi yansısaydı oylamalarda hile yapılmazdı.insanların rejime muhalif olmaları zaten imkansız.
hemem hemem yönetime gelecek bütün kişiler aynı.doğal olarak seçme şansları yok.
orada daha özgürlükçü bir ortam oluşsa o insanların o tip bir rejimde yaşamak isteyeceklerini düşünmüyorum.ya da o rejimden memnun olsalar yurtdışına gittiklerinde bir anda kendilerini değiştirmezler.
halkın iradesi sağlıklı olarak seçimlerde ölçülemiyor.

devrim olduğu zaman şaha karşı yapıldı . o zamanınn şartlarıyla şimdiki şartlar arasında dağlar kadar fark var.
12-06-2009 09:09 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir