Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.
Edebi Yetenek Veren Gezegenler Hangileridir? - Yazdırılabilir Sürüm

+- Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz. (http://www.astrosohbet.com/forum)
+-- Forum: ASTROLOJİ (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Forum: MESLEKÎ ASTROLOJİ (/forumdisplay.php?fid=213)
+--- Konu: Edebi Yetenek Veren Gezegenler Hangileridir? (/showthread.php?tid=661)

1 2 3 4

Edebi Yetenek Veren Gezegenler Hangileridir? - salmakis - 05-24-2007 11:02 PM

Klasik Astrolojide bu sorunun cevabı Merkür ve Ay'dır.
Öncelikle, iyi yazabilmek için güçlü bir Merkür gerekir. Merkür bilgelik, mantık yürütme ve yaratıcılık, dikkat, öğrenme ve anlama gibi entelektüel meziyetleri edinme gezegenidir. Rasyonel zihni temsil eder. Ayrıca inanç ve hayallerle ilgili konularda göstergelerden biri de Merkür'dür. Bu nedenle Merkür'ün hangi gezegenlerle irtibat sağladığına, hangi burçta yerleştiğine ve en çok hangi gezegenden asalet kazandığına bakılmalıdır. Rasyonel olmayan zihnin, yani istem dışı ve duyusal niteliklerin, doğuştan gelen meziyetlerin, eğilimlerin ve gerçekte arzu edilen şeylerin göstergesi ise Ay'dır. Bunları anlamak için de Ay'ın hangi gezegenlerle irtibat sağladığına, hangi burçta yerleştiğine, en çok hangi gezegenden asalet kazandığına bakılmalıdır.

3. ve 9. evler yazmak ile alakalıdır. Özellikle hikaye, şiir, roman veya senaryo yazarlarının haritalarında bu iki evin dışında 5. evin de aktif olduğu gözlemlenir. Çünkü 5. ev yaratıcı fikirler ve esinlerle alakalıdır.

Modern gezegenlerden en çok Neptün hayal ve esinlenme ile alakalıdır. Eğer kişinin zaten kapasitesi varsa, yaratıcılığını daha da arttırır. Belirgin bir oranda hayal gücü verir. Yüksek hayal gücüne sahip ve bunu güçlü bir şekilde yazıya dökebilen kişilerin haritalarında Neptün'ün Merkür ile kontaklarına rastlamak mümkündür. Neptün'ün Ay ile kontakları da şairane ve esin dolu etkiler ortaya çıkaracaktır.

Merkür'ün köşe evde yerleşmiş olması, onun doğasını sergileyebilme gücünü arttırır; özellikle de ev girişine çok yakın ise. Satürn'den kare Merkür'ü rahatsız edecektir kuşkusuz. 12. evden gelen bu açı çabuk endişeye ve melankoliye kapılmayı verebilir. Ama, yine de Satürn Merkür kontaklarını pekçok yazarın haritasında görüyoruz. Örneğin Woody Allen'in haritasında 4. evde Yay'da yerleşmiş olan Merkür'ün 7. evde Balık'ta yerleşmiş Satürn'e kare açı yapmakta olduğunu görürüz. Üstelik Merkür ASC yöneticisi olarak Allen'in bizatihi kendisini temsil etmektedir. Pek tabi ki hemen yanıbaşında Yay burcunda yerleşmiş Jüpiter ile birleşmekte olduğunu da göz ardı etmemeli. Ernest Hemingway, Stephen King ve Steven Spielberg'in haritalarında da Merkür'ün Satürn ile altmışlık ve üçgen açıları vardır.
ÖNER DÖŞER

RE: Edebi Yeteneği veren gezegenler Hangileridir? - luci - 05-25-2007 11:49 AM

Neptün 5. evimde ve yay burcunda. Müthiş hayal kurarımgülücük
Edebi konularda eğer beni gaza getirecek bişey yaşıyosam ancak çok iyi olabiliyorum yoksa kötüyüm. aşk yada iyi bir dostluk bu gazı verir.

RE: Edebi Yeteneği veren gezegenler Hangileridir? - Kurby - 05-25-2007 01:42 PM

Canım merkürüm(11.evden) 3.evdeki neptünüme 120 lik bakış atıyor.Ayrıca 5.evdeki bir tanecik ayım(!) 11.evdeki merküre 180, 3.evdeki neptüne 60 lık bakış atıyor.Sahne sanatlarına bayılırım.Güzellikten çok farklılık ararım sanatta.Diğerleri gibi olmama özelliği.Uranüs-neptün 45liğim var.gülücük

RE: Edebi Yeteneği veren gezegenler Hangileridir? - Sert açı - 05-25-2007 07:43 PM

Kuzey yarımkürede tek başına 5.evde ikizlerde kalmış bir ayım var. Merkürüm 10.evde Uranüsle MC'ye kavuşum yapıyor, bir de satürne 60, ASC'ye 60. O tek biricik ay'ım(kurbygülücük ) 11. evdeki neptüne karşıt.
Kitap yazacağımı hiç sanmıyorum. Çok hızlı kitap okuduğum söylenir. (Bir günde iki kitap bitirebiliyorum) Bir de yazmaya başlayınca hipnotize olmuş gibi elimden kalemi düşürmeden bikaç sayfa yazıyorum ve yazarken o kişi ben olmuyorum. Öyle bişey (Heroes'daki ressam arkadaş gibigülücük
Ama bu beni tanıyacaklar anlamına gelmiyor bence yetenek farklı bişey ya da insanlara hitap edebilmek. Onun etkileri de bence bende yok, kitap yazmayı düşünen arkadaşlara kolay gelsin.
Uzaktan eleştirmeye bayılırız ya yazmam ama çok güzel kitap eleştiririm, sizi de beklerizgülücük

RE: Edebi Yeteneği veren gezegenler Hangileridir? - dubletoprak - 06-03-2008 09:11 PM

ay'ın 12. evde olması da bir çok yazarın haritasında rastlanan ve yoğunhayalgücü veren bir durum(muş),
tabi yazarlık, şairlik vs. için diğer etkenlerin de olması şart
sadece 12. evdeki ay, yüksek hayal gücünün kaynağı olup, gerekli açılar yoksa bu yazarlıkla ifade bulmaya dönüşemeyebilir

Cvp: Edebi Yeteneği veren gezegenler Hangileridir? - SoL@RÎ$ - 12-06-2008 12:38 AM

salmakis Yazılan:Klasik Astrolojide bu sorunun cevabı Merkür ve Ay'dır.
Öncelikle, iyi yazabilmek için güçlü bir Merkür gerekir. Merkür bilgelik, mantık yürütme ve yaratıcılık, dikkat, öğrenme ve anlama gibi entelektüel meziyetleri edinme gezegenidir. Rasyonel zihni temsil eder. Ayrıca inanç ve hayallerle ilgili konularda göstergelerden biri de Merkür'dür. Bu nedenle Merkür'ün hangi gezegenlerle irtibat sağladığına, hangi burçta yerleştiğine ve en çok hangi gezegenden asalet kazandığına bakılmalıdır. Rasyonel olmayan zihnin, yani istem dışı ve duyusal niteliklerin, doğuştan gelen meziyetlerin, eğilimlerin ve gerçekte arzu edilen şeylerin göstergesi ise Ay'dır. Bunları anlamak için de Ay'ın hangi gezegenlerle irtibat sağladığına, hangi burçta yerleştiğine, en çok hangi gezegenden asalet kazandığına bakılmalıdır.

3. ve 9. evler yazmak ile alakalıdır. Özellikle hikaye, şiir, roman veya senaryo yazarlarının haritalarında bu iki evin dışında 5. evin de aktif olduğu gözlemlenir. Çünkü 5. ev yaratıcı fikirler ve esinlerle alakalıdır.

Modern gezegenlerden en çok Neptün hayal ve esinlenme ile alakalıdır. Eğer kişinin zaten kapasitesi varsa, yaratıcılığını daha da arttırır. Belirgin bir oranda hayal gücü verir. Yüksek hayal gücüne sahip ve bunu güçlü bir şekilde yazıya dökebilen kişilerin haritalarında Neptün'ün Merkür ile kontaklarına rastlamak mümkündür. Neptün'ün Ay ile kontakları da şairane ve esin dolu etkiler ortaya çıkaracaktır.

Merkür'ün köşe evde yerleşmiş olması, onun doğasını sergileyebilme gücünü arttırır; özellikle de ev girişine çok yakın ise. Satürn'den kare Merkür'ü rahatsız edecektir kuşkusuz. 12. evden gelen bu açı çabuk endişeye ve melankoliye kapılmayı verebilir. Ama, yine de Satürn Merkür kontaklarını pekçok yazarın haritasında görüyoruz. Örneğin Woody Allen'in haritasında 4. evde Yay'da yerleşmiş olan Merkür'ün 7. evde Balık'ta yerleşmiş Satürn'e kare açı yapmakta olduğunu görürüz. Üstelik Merkür ASC yöneticisi olarak Allen'in bizatihi kendisini temsil etmektedir. Pek tabi ki hemen yanıbaşında Yay burcunda yerleşmiş Jüpiter ile birleşmekte olduğunu da göz ardı etmemeli. Ernest Hemingway, Stephen King ve Steven Spielberg'in haritalarında da Merkür'ün Satürn ile altmışlık ve üçgen açıları vardır.
ÖNER DÖŞER
şiir aşk melankoli bu duyguların beni büyüttüğüne inanan biriyimask merkürüm1 evimde ve merkür neptün kavusumum var satürnlede güzel acısı var yazarlık boyutunda beni ne kadar geliştirir bilmiyorum ama sarkılar şiirler hayal kurmak duydugum en güzel duygulardandır benim için arada sırada ilhan gelirse bir iki sey karalarım ama daha cok yazmak benim içimi duygularımı anlamama yardımcı olan en büyük unsur ..marsımın balıkta olusuda bunu teikliyo sanırım ayım aslanda ve 9 evimde ..beşinci evimde boga yerleşmiş ve cerez var sadece bu kadar gelecekte büyük bir yazar olamasamda şiir müzik ve aşk benim hep ruhumda olacak bunu biliyorum paylasımın için coook tskrler salmakis

RE: Edebi Yeteneği veren gezegenler Hangileridir? - astrosohbet - 12-06-2008 01:49 AM

ben Merkür ve Neptün diyorum. burçlardan Balık, Başak diyorum. evlerden 3. ve 12.evler diyorum. açılardan, merkür-neptün açıları , venüs-neptün açıları , Ay-Neptün açıları , Güneş-Neptün açıları , Mars-Neptün açıları yazma , çizme , tasarlama kabiliyeti verecektir diyebilirim..

Cvp: Edebi Yeteneği veren gezegenler Hangileridir? - Angel - 01-15-2009 01:47 AM

Bu başlığa yakışacağını düşündüğüm Hakan Kırkoğlunun bir yazısı, bize fikir vereceğini düşünüyorum. Forumda şiir yazan arkadaşlarımızda bulunmakta,haritalarıyla bu konuda bize ışık tutabilirler.

Yazmak kimileri için bir hayat olduğuna göre, yazının ve sembollerin gezegeni Merkür'ün edebiyatçılardaki yansımalarına bakabiliriz.

Edebiyat ve astroloji birbirine bakan iki büyük ayna gibi iç içe geçen ve sonsuzluğa uzanan bir alışveriş yaratır. Semboller ve harfler Hermes'in yönetimindedir. Hermes (Merkür) yorumcudur, yani yorumbilim astroloğun ana işidir.

Astrolog haritadaki sembolleri kişiye aktarır. Yorumun gerçekleşmesi için sembollere, işaretlere ihtiyaç vardır. Zekanın, kıvraklığın, hazırcevaplığın, hatta hırsızların tanrısı Merkür (Hermes, Mısır'da Thot) aynı zamanda tanrıların da habercisidir.

Yazmak kimileri için bir hayat olduğuna göre, yazının ve sembollerin gezegeni Merkür'ün edebiyatçılardaki yansımalarına bakabiliriz. Şüphesiz, edebi bir eser, yazarın tüm hayatından, haritasındaki motivasyonlardan ve blokajlardan ortaya çıkar ancak yazarın kafasını meşgul eden düşünceler, yazma biçimi ve yaratıcı hayal gücünün aktarım biçimi, en azından temel noktası her zaman Merkür olacaktır.

Orhan Pamuk ve Perihan Mağden

Prag'da, Alman asıllı Yahudi bir tüccarın oğlu olan Franz Kafka'nın orijinalitesini, keskin Merkür-Uranüs karesinde kolayca görebiliriz. Farklı ve radikal Uranüs onun zihnini güçlü gerginlikler, rüyalar, huzursuzluklar ve kendisini sürekli bir labirent içinde hissetme olgusuyla örmüştü. İkizler burcundaki Merkür, onun en iyi çıkış noktasının sadece yazmak olduğunu da anlatıyor.
Merkür'ü İkizler burcunda güçlü olan diğer bir yazar da Orhan Pamuk'tur ancak onun Merkür'ü Kafka'nınki gibi aşırı zor durumda değil; hareketli, ilham alan, içine sanat ve uyum katan estetik Venüs-Neptün üçgeni ile bağlantılıdır.
Merkür-Neptün bağlantısı metin yazarları, reklamcılar ve hayal gücü ile çalışan pek çok yaratıcının haritasında görülebilir. Örneğin Modalı komşum, yazar Buket Uzuner'in Merkür'ü de Terazi burcunda, Neptün'le birleşmekte ve Merkür geri harekettedir. Merkür'ünün düzgün harekete döndüğü 1975 yılını edebiyat çalışmalarında önemli bir zaman olarak hatırlıyor.
Kelimelerle oyun oynamayı ve çarpıtmayı hicivle karıştırmak için yine Uranüs'e ihtiyaç var. Perihan Mağden'in yükselen burcunda yan yana gelen Merkür ve Uranüs, radikal, keskin, yenilik arayışı içindeki bir stile işaret ediyor.

Anton Çehov ve Oktay Rifat

Mizahı kendine özgü yaklaşımıyla ortaya koyan Woody Allen'ın Merkür'ü ise Jüpiter-Satürn karesinin ortasında yer alıyor. Yay burcundaki Merkür-Jüpiter birleşimi onu verimli kılsa da, depresif Balık'taki Satürn'le bu sert açıyı kurarken, kendini sürekli eksik ve defolu hissetmekten de alıkoyamıyor. Zira Satürn gamlı bir gezegen olarak dokunduğu her şeyi siyaha döndürür. Ancak böyle bir melankoli her zaman için gereklidir ve yazarı derinlere çeker, disiplinle iyi demir atmasına yardımcı olur.
"Bizi çalışmak kurtarır" diyen Rus yazar Anton Çehov'un haritasında, Satürn'ün burcunda yer alan Merkür'ün onu içedönük ama aynı zamanda ince espri sahibi kılması gibi. Satürn Çehov'a kısa öykü yazma konusunda disiplin vermeyi esirgememiş olsa gerek.

Oktay Rifat edebiyatımızda Garip akımının öncülerindendir. Merkür haritasında duyarlılığı ve hayal gücünü anlatan Yengeç burcunda yer alırken, sürekli değişen Ay'la da karşı karşıya durmaktadır. Kitaptan kitaba değişen şiiri ile sıradan insanların yaşamlarını duyarlı ve yenilikçi bir biçimle ele almıştır.
Yengeç'teki Merkür ona katı kurallardan uzaklaşma ve doğallık verdi. Garip akımı şairleri de hece, uyak, aruz gibi geleneksel şiir kalıplarını terk ettiler.

RE: Edebi Yeteneği veren gezegenler Hangileridir? - astrosohbet - 01-15-2009 01:55 AM

Yazma potansiyeliyle ilgili benim favori konumlarım ; Başak burcu başta olmak üzere , İkizler burcu + Merkür-Neptün güçlü açıları.
yukarıdaki yazının hemen çoğuna katılıyorum + Başak burcu ( yazmak sözkonusu olduğunda ) İkizlere oranla daha baskın bence..

Cvp: RE: Edebi Yeteneği veren gezegenler Hangileridir? - JoMaJa - 01-15-2009 03:00 AM

Yıldırım Yazılan:Yazma potansiyeliyle ilgili benim favori konumlarım ; Başak burcu başta olmak üzere , İkizler burcu + Merkür-Neptün güçlü açıları.
yukarıdaki yazının hemen çoğuna katılıyorum + Başak burcu ( yazmak sözkonusu olduğunda ) İkizlere oranla daha baskın bence..

Bende tam tersine İkizlerin Başaklara oranla edebi yeteneklerinin daha belirgin olduğunu düşünürüm.
Zaten Başak birşey yazsa da orası olmadı burası olmadı derken birtürlü yayınlayamaz yazdıklarını.Başa bela titizlikgülücük)
İkizlerin kalemlerinin daha geveze olduğunu düşünürüm.

Edebi yetenek konusu astrolojide ilgimi çeker.Yukardaki yazıyı tam bi okuyayımgülücük