Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.
Plüto => Şüphe => Paranoya - Yazdırılabilir Sürüm

+- Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz. (http://www.astrosohbet.com/forum)
+-- Forum: ASTROLOJİ (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Forum: GEZEGENLER (/forumdisplay.php?fid=28)
+---- Forum: Plüto (/forumdisplay.php?fid=78)
+---- Konu: Plüto => Şüphe => Paranoya (/showthread.php?tid=4150)

1 2 3 4

Plüto => Şüphe => Paranoya - astrosohbet - 10-30-2010 08:12 PM

Burası pek yakında dolacak.

RE: Plüto => Şüphe => Paranoya - astrosohbet - 11-01-2010 12:43 AM

Plütoyu anlamak için yanardağ imgesini kullanabiliriz.
Dış görünümü katı bir dağ , içerdeyse fokurdayan bir lav kütlesi.
Plüto vurgusu olan insanlarda yanardağ gibidir. Yüzeyde sakin gibi görünen bir dış imaj , içerdeyse fokurdayan bir kazan.

Plütonun ifadelerinden biri yoğunluktur. Odaklanmış bir enerjiyi ifade eder.
Plüto her neye odaklanırsa , o alanda güçlü bir enerjiden söz edebiliriz.
Peki Plütonun karanlık tarafına odaklanmışsak ne olacaktır ?
O alanda güçlü ( bazen yıkıcı ) bir negatif enerjiden söz edebiliriz.

İnsanlar zaman zaman şüphe duygusunu yaşar. Kimisi kendi yeteneğinden şüphe eder , kimi kendi çekiciliğinden şüphe eder , bir başkası yabancılardan şüphe duyar vs.
Pek çoğumuz şöyle yada böyle şüphe etmeyi deneyimlemişizdir.
Özellikle ilişkiler konusunda şüphe duygusu bazen ilişkiyi çıkmaz bir sokağa götürebilir.
İlişkinin tıkanmasına sebep olabilir.
Çünkü şüphe eden taraf , sevdiği insanın güvenilirliğinden şüphe etmektedir. Acaba yalanmı söylüyor , acaba beni aldatıyormu ?
Bazen şüphe etmekte haklı olduğumuzu görürüz evet ancak çoğu zaman şüphelerimizin bizi yanıltması ihtimali de vardır.

Peki Plütonun şüpheyle bağlantısı ne düzeydedir ?
Yukarıya ilk yazdıklarımıza bakalım ve neler demiştik hatırlayalım.

Plütoyu anlamak için yanardağ imgesini kullanabiliriz.
Dış görünümü katı bir dağ , içerdeyse fokurdayan bir lav kütlesi.

Başka ne demiştik ?

Plütonun ifadelerinden biri yoğunluktur. Odaklanmış bir enerjiyi ifade eder.
Plüto her neye odaklanırsa , o alanda güçlü bir enerjiden söz edebiliriz.

Doğum haritasında Plüto vurgusu olan kişilerin içine bir şüphe tohumu düştüğünde ne olabilir ?

Evet herkeste az yada çok şüphe etme potansiyeli vardır , peki Plütonun bu konudaki farkı nedir ?

Plüto içerde kaynayan / fokurdayan gizli bir lav kütlesidir.
Şüphe ise bu lav kütlesine dökülen benzin gibidir.

Sakin ve soğukkanlı görünen Plütonun içine şüphe tohumu girdiğinde , benzin dökülen ateşin alevlenmesi gibi bir ruh halinden söz edebiliriz.

Plüto odaklanmış bir enerjiyi ifade ediyor demiştik.
Özellikle duygusal ilişkilerde şüpheye düşen Plüto , tüm odağını şüphe ettiği konuya yönlendirebilir.
Bazen sezgisel zekasıyla şüphelerinde haklı çıkar.
Ancak çoğu zaman bir şüpheye gereğinden fazla önem verip ona kilitlenebilir ve yanılma ihtimalini bile akıl edemeyecek düzeyde şüphenin gerçekliğine kilitlenebilir.
Bu yanılgı onun akılsız olduğunun göstergesi değildir çünkü Plütonik bir şüphenin düz mantıkla açıklanması yetersiz olacaktır.

Plütonik kişi , sevdiği kişi hakkında bir şüpheye düştüğünde içinde onu kemiren bir kurt varmış gibi hisseder.
Sakinliğini kaybedebilir çünkü içerdeki kaynayan kazana benzin dökülmüştür.
Odaklanmış Güç , şüpheye yönlendirilmiştir bir kere..
O anda olumsuz senaryolar bir bir akmaya başlar Plütonun zihninde.
Bu senaryoların kaynağı , bilinçaltının derinlikleridir.
Böyle olumsuz senaryoların Plütonik bilinçaltında ne işi vardır ?
Çünkü muhtemelen geçmişte Plütonik krizler yaşamıştır o kişi.
Belki babası annesini aldatmıştır , belki tacize uğramıştır , belki şiddet görmüştür , belki sadece psikolojik baskı hissetmiştir.
Her ne yaşanmışsa , bilinçaltının derinliklerine gömülmüştür..
Şimdi ise şüpheye odaklanmış bu büyük enerji , her şeyin altını üstüne getiriyor gibidir.
Bilinçaltına gömülmüş olanlar yüzeye fırlar tıpkı ölülerin toprağın altından dirilip zombiler şeklinde görülmesi gibi..
Sakin olarak bildiğiniz Plüto sevgiliniz , gömdüğü krizlerin intikamını sizden alırcasına sizi kötülemeye başlamıştır. Sanki siz onun annesini döven ve eziyet eden babası olmuşsunuzdur o anda. Sanki siz ona taciz eden kişi olmuşsunuzdur o anda. Sanki siz onun bir düşmanı olmuşsunuzdur o anda..

Evet herkes az yada çok şüphe eder diğerlerinden. Oysa Plütonun şüphesi , en yoğunu , keskin ve yaralayıcı olanıdır. Plüto sahibi şüphesini saklarsa , gizlerse ne olur ?
Benzin içerdeki fokurdayan ateşle temas etmiştir. Bilinçaltında gizlenen zombiler ayaklanmıştır. Ve bu durumda Plütonik şüpheye olumlu müdahale yapılmazsa , ateş büyüyecektir , zombilerin sayısı artacaktır.
Şüphesini ifade etmeyen bir Plüto , gün gelip içindeki zehiri akıttığında dönüşü zor şeyler yaşanabilir. Sevgilisinin daha hiç bir şeyden haberi yoktur ama Plüto sahibi ona öyle senaryolarla gelmiştir ve öyle iddialı-keskin açıklamalar yapmaktadır ki kendinden bile şüphelenebilir.

Şöyle bir şaşkınlık yaşanabilir ,

- Nasıl olurda bunları düşünürsün ?

Plütonik kişilerin olduğu ilişkilerde zaman zaman böyle şüphe kaynaklı krizler gözlemlenebilir.

Çözüm olarak ne söyleyebiliriz ?

Plütonik kişinin kendini fark etmesi ilk adımdır. Şüphe tohumu onda yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir. Bunu fark etmeli ve kendisini dengelemeye karar vermelidir.
Kendinin bu problemli doğasını fark etmeye direnirse , şüphelerinde haklıysa zaten ilişki bitecektir muhtemelen , yok eğer şüphelerinde haksız ise bu kez karşı taraf için çekilmez bir durum oluşacaktır. Plütonik kişinin kendi doğasının farkında olması , çözüm için ilk adımdır.

Plütonik kişinin , sevdiği ve birliktelik kurduğu insana kendini açıklaması ikinci adımdır.
Yani karşı taraf , plütonik sevgilisinin zaman zaman kurt adam yada kurt kadın olacağını bilmelidir.. Kurta dönüşebilecek biriyle ilişki kurduğunun farkında olmalıdır.

Üçüncü adım , Plütonik kişinin şüpheye kapıldığı anda bunu partnerine ifade etmesidir.
Benzin içerdeki fokurdayan kazanla temas etmiştir ve zombiler ayaklanmıştır.
Plüto sahibi ilk fırsatta bu durumu partnerine ifade etmelidir.
Şüphe ettiği her ne ise bunu direkt sormalıdır. Cevapları istemelidir. Şüphesini gizlememelidir.

Dördüncü adım , sevgiliye düşmektedir.
Madem bir kurt adamla / kurt kadınla birliktedir ve bunu kabul etmiştir , öyleyse bu krizin başlangıç aşamasında Plütonun şüphe ettiği konuya açık sözlülükle yanıtlar vermelidir. ( bu durumdan hoşlanmasa bile , idare etmelidir )

Beşinci adım ise plütonik kişinin bu açıklamalara güvenmesidir , itimat etmesidir.
Ortada şüpheyi destekleyen bir kanıt yok ise sevdiği ve birlikte olduğu kişiye güvenmesi o anda alevlenen ateşi söndürecektir , zombileri çıktığı yere gönderecektir.

Plütonik şüphenin ifade edilmemesi ve zihinden uzaklaştırılmaması durumunda bu kez durum daha vahim bir hal alabilir. Odaklanmış enerji şüphe benzini ile çalışmaya başlar ve basit şeylerden hiç olmadık senaryolar üretilebilir.
Artık Plütonik zihinde baskın olan dürtü şüphedir. Yani gün içinde pek çok kere aklına şüphe kaynaklı kurgular gelir. Kurt içeride ne kadar olumlu şey varsa onları yer bitirir. Kişiyi tüketir. Bu duruma paranoya diyoruz.
Ve doğum haritasında kişisel gezegenlerin Plütoyla yaptığı kavuşum , kare ve zıt açılarda bu paranoya haline rastlayabiliyoruz.

Yılanın başını henüz küçükken ezmek..

Bütün mesele budur. Şüphenin akla düştüğü ilk anda ezilmesi / soru işaretinin yanıtlanması gerekir.

Yoksa büyüyüp bütün zihni işgal edebilir. ( Paranoya )

Plüto vurgusu olan bir sevgiliniz varsa , kendi şüpheci doğasının ne kadar farkında bunu onunla konuşmanız faydalı olabilir ?
Acaba kendi içindeki kurt adamın yada kurt kadının farkındamı ?
Acaba zombiler uyandığında , açıklamanız ona yetecekmi ?

Eğer siz Plüto vurgusuna sahipseniz ve kendi doğanızın farkındaysanız , karşı tarafa bu yönünüzü anlatın. Ondan anlayış bekleyin. Ve zombiler uyansa bile karşı tarafın açıklamalarını dikkate alın , dinleyin , sakinleşmek için bilinçli çaba gösterin.

İçinizden bazıları şunu sorabilir , kim bir kurt adamla yada kurt kadınla ilişki kurmak isterki ?

Cevap sorunun içinde saklı aslında ,

Bir kurt adamla yada kurt kadınla kurulacak ilişki daha yoğun , daha güçlü ve daha tutkulu olmaya adaydır.
Seksüel cazibeyi de bonus olarak eklemeyi unutmayalım ;)

RE: Plüto => Şüphe => Paranoya - eylülmavi - 11-01-2010 12:55 AM

bir kurt adam ya da bir kurt kadın isteyen kişi zaten bir kurt adam ya da kadındır..

RE: Plüto => Şüphe => Paranoya - SeRDaL - 11-01-2010 01:25 AM

güzel yazı olmuş Yıldırım

plutoyla yaşamak zor, şimdi kızı alacaksın karşına bak bende pluto vurgusu var bana

şeffaf ol diyeceksin, o da diyecek ki pluto ne, o zaman ona tokatı yapıştıracan, bak

işte bu, yılanı küçükken ezecen, yanlış yaparsan affetmem. yada hiç bu işlere

girmeyecen en iyisi uzaktan eğitim ask

RE: Plüto => Şüphe => Paranoya - ginka - 11-01-2010 01:47 AM

Harika bi yazı olmuş çiçek benzetmler çok yerinde... İçimde yaşadığım durum cidden kaynayan bir lav gibi , ve kurda dönüşmek gülücük kesinlikle doğru bi tasvir olmuş .
Senin gibi birini tanıdığım ve bilgilerinden nasibimi aldığım için kendimi şanslı hissediyorum...
Hayatımın en büyük problemi konusunda farkındalığımı sağladığın için sana ne kadar teşekkür etsem az Yıldırım gülücük

RE: Plüto => Şüphe => Paranoya - Dinoo - 11-01-2010 01:51 AM

Yıldırım bekle sen;

Bir de gerçek plutonikten dinle sen, plutonyen olmak nasıl bir şeymiş :-)

ASC'min üzerinde pluto, ay-venüs-merkür ile karşıt...

RE: Plüto => Şüphe => Paranoya - elo - 11-01-2010 01:54 AM

Bende var ve sevgilim şimdilik ayakseslerini duymakta..hiç hayatımda yaşamadığım kıskançlık senaryoları üretiyorum ilk defa bir erkek için..bazen farkediyorum ki hiç somut bir şey yok,sadece senaryolar var..plutom 5.evimde ve sevgiliminde venüs ve güneşi ile kavuşumda..yılanın küçükken ezemedim başını...ama büyükken ezicem..çok acı verici yani..

RE: Plüto => Şüphe => Paranoya - uranus - 11-01-2010 02:09 AM

Sevgili Yıldırım , plutonik kişilik ile şüpheciliği güzel bağdaştırmışın.
Plutonik kişilikten biraz söz etmek isterim, biraz da şüphecilikten...
plutonik kişilik nasıl olur?
Kişi akrep ise ve Plutonu akslardan birinde ise o kişi plutonik olur.
Plutonu haritada cok yogun ise, yani cok açı almış ise, yine plutonik olabilir.
Plutonu kişisel gezegenlerle konjunktion, yani 0 derece, 90 ve 180 derecelerde ise bence biraz şüpheli...gülücük) Gunes ile olabilir, cünkü Gunes zaten kişiliği sembolize ediyor...
mesela pluton - ay beraberligi terazide (= yıldırım) bence senin tarif ettigin gibi bir plutonik kişilik vermez, plutonik kişilik demek, stratejisyen, manyetik, karizmatik veya gizli bilgileri bilen, mafyöz ya da bir olayı cok derinlemesine arastıran...filan demektir...
Sende ise Edgar Cayce gibi bir potansiyel var. Onun da Pluto - Ay beraberliği vardı. Yani medyumik özellik veriyor bu beraberlik...
Şüphecilik ise bence akıl oyunlarından farklı bir sey degildir...Plutonik kişilerde olması cok dogal elbet, çünkü şüphe etmeden derinlemesine nasıl arastırma yapacak ki??? böyle bir kişinin dogasında vardır bu, içgüdüsel olarak şüphe duyabilir...Ama Saturn baglantısı da cok şüphe ettirir insana. Satürn yüzünden kişi tedbirli olur, tedbir de bazı durumlarda şüphe duymaktan ileri gelir zaten...Özellikle Merkür - Saturn ilişkisi bir transitte, şüphe uyandırır insanın düşüncesinde hep.

Bir de plutonun döngülerini ve transitlerini de unutmamak gerekiyor. Hic "plutonik" olmayan birisi bir pluto döngüsünde cok şüpheci olabiliyor, ya da Gunesi Pluto transitindeyse, ya da Merkürü pluto transitindeyse kafası karısabiliyor, şüpheci olabiliyor... Özellikle ikili ilişkilerde Pluto transiti ya da döngüsü; aşkı bir tutku haline cevirebiliyor. İlişkide "Tutku" yu yasamak elbette ki en yoğun duygudur ama işte şüpheleri de beraberinde getirir, çünkü tutkulu olan kişi aşkı da sahip olması gereken bir madde gibi görebiliyor ve karsındakini farkında olmadan ezebiliyor...ve "ya kaybedersem" korkusuyla onu sahiplenmek istiyor ve dolayısıyla şüpheleniyor...özellikle çoğunluk haritada olan neptun - pluton sextili burada devreye giriyor ve hayallerinin ötesinde, derinlerinde yer alan korkuları, endişeleri
takıntıları devreye girince kişi şüpheler duymaya baslıyor...Şüphe duyunca sonunda ayrılık da olabiliyor ve işte pluton transiti kişinin aslında istemediği bir olayla sonuclanmış oluyor...Kayıp yasıyor...
Şüphe ; arkadaslar son derece kötü bir olay ve insanı koza gibi sararak hareketsiz bırakır, aklını esir alır, aklı , lava benzin dökülmüş gibi olur (bu benzetme cok iyiydi...gülücük)..)
Ben , şahsen belki 10 senedir bir pluton transiti yasıyorum ve MC deki stelyumumu gecmesine daha 5-6 sene var... Astroloji bilgim olmasa herhalde yere yapışmıştım, diyebilirim...Bu transit sırasında hic mi şüphe duymadım...elbetteki cok duydum, zaten şüpheler duyacağımı biliyordum, ama bu duygunun beni esir almasına, ve akıl oyunlarına düşürmesine asla izin vermedim...Şüphe duyduğunuz anda, özellikle ikili ilişkilerinizde hep şöyle düşünmelisiniz :
Şüphe duyduğunuz her neyse, sonraki adımlarınızı düşünün. ve her seferinde "ya sonra ne olacak? " diye soru sorun kendinize ve belki 4 adım sonra belki 7-8 adım sonra cevap veremeyeceginiz bir adıma gelirsiniz, işte bu sondur. Ve bu "son" da kendinizi nasıl hissedeceğiniz cok önemlidir ! mutlu hissedecek misiniz? bunu sorunuz kendinize...
Şüphelenen ya da şüpheci kişi bence ilk önce kendinden şüpheleniyordur. Bunun farkına vardığında zaten düzelir, hersey düzelir...Kişi ilk önce kendine bakmalıdır.

Bir ilişkide şüphe varsa...oohhhooooo... iş daha önceden bitmiştir zaten... ne ask, ne sevgi, ne de saygı kalmıştır... her sey normalken zaten kimse kimseyi aldatmaz, ama bir seyler yolunda gitmiyorsa, zaten akıl oyunları hemen devreye girer ve her olayda şüpheler arar, "acaba"lar devreye girer hemen... kişi burda şüphelenmekten ziyade, ilişkiyi sorgulamaya baslamalıdır. zaten yolunda gitmeyen bir ilişkide şüpheler ortaya atıp, kendini haklı çıkartmak, yapılacak hataların en büyüğüdür... kişi burada kendisini aldatır...
sevgiyle kalınız

RE: Plüto => Şüphe => Paranoya - Félicé - 11-01-2010 03:18 AM

(11-01-2010 02:09 AM)uranus Yazılan:  Plutonu kişisel gezegenlerle konjunktion, yani 0 derece, 90 ve 180 derecelerde ise bence biraz şüpheli...gülücük) Gunes ile olabilir, cünkü Gunes zaten kişiliği sembolize ediyor...

Pluto dokunduğu yere yoğunluk katarak , kendi özellikleri ile donatır o gezegene has fonksiyonları.. Sizin kadar olmadığı aşikar ama, bayağı bi gözlemim var.. Pluto kişisel bi gezegene sert baktığı zaman, o konularda kişi de aşırı plutonik durumlar oluşuyor.
Bu arada terazideki 26 derece pluto ile 4 derece kovadaki merkür, burç değişikliğine rağmen 8 orbla kare yapıyor sayılır mı?

RE: Plüto => Şüphe => Paranoya - Venüs - 11-01-2010 12:52 PM

Yıldırım her zaman ki gibi harika bir bakış açısı ile Plütonu irdelemiş ve yorumlamışsın.alkis Emeğine sağlık.çiçek
Uranüs ün yapmış olduğu eklemerde çok doğru bir bakış açısı ile sunulmuş, evet ben de Satürnün bu şüphe durumunu arttırdığını düşünüyorum, hatta düşünmekle kalmıyor birebir yaşadığımı da itiraf ediyorum. Uranüse de paylaşımı için teşekkürler..verygood
Natal haritam daki Plüto-ay kavuşumu, plütonun satürne olan karesi benim de birçok şüphe yaşamama sebep olmuştur ve hala bazen şüphelerimin beni yenmeye çalıştığını söyleyebilirim. Hiç kolay bir durum değil çoğu zaman üstesinden gelsem de, son yıllarda yaşamış olduğum plüton döngüsü hem natal satürne hem de tr lerde zorlu açılar oluşturturduğu için oldukça zor dönemlerden geçtim. Üstelik tr satürn de natal olütona kavuşum yaptı, neyse satürn hiç olmazsa plütondan uzaklaşıyor. Çok zorlu bir süreç olsa da insanın çok daha derin bakmasını sağlıyor, bir düşünceyi birçok süzgeçten geçirdiğimi söyleyebilirim, şüphelerime yenilmemek için sürekli de uyanık olmaya, farkındalığımı korumaya çalışıyorum. Astrolojiyi bilmek bu döngüde çok işime yaradı, o yüzden şanslı bir grubun fertleri olduğumuzu bilmemiz gerekiyor.gülücük verygood