Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.
Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - Yazdırılabilir Sürüm

+- Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz. (http://www.astrosohbet.com/forum)
+-- Forum: KLASİK ASTROLOJİ (/forumdisplay.php?fid=173)
+--- Forum: GÜNEŞ DÖNÜŞÜ HARİTALARI (/forumdisplay.php?fid=182)
+--- Konu: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları (/showthread.php?tid=1653)

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - astrosohbet - 11-07-2010 03:15 PM

(11-07-2010 12:45 PM)gullusutcu Yazılan:  Astroloji hakkında bilgi sahibi değilim.Buradaki konuları okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.Arada sırada da siz arkadaşlara bazı sorular sorarak sizlerden yanıt alıyorum.Teşekkürler,ilgili cevaplarınız için.Eklediğim solar harita yaşadığım yeri baz alarak çıkartmış olduğum haritadır.Yükselen yöneticisi önemli demişsiniz,açıları da tabi.Yükselenim akrep ve venüsle kavuşum yapmış halde.Venüsün şiron ile bağlantısı var.yükselen yöneticisi plutonun ise gezegenlerle bağlantısı yok,anladığım kadarı ile.İkinci yönetici gezegeni marsın ise venüs ve uranüs ile bağlantısı var.Bu haritaya göre bu gezegen ve bulundukları ev konularına mı göre yoğunluk yaşayacağım anlamına mı geliyor. Böyle yazdığım için de affınıza sığınıyorum.Teşekkürler.
http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid=1ulfileJskLUM-u1251098986&lang=e&gm=a1&nhor=60&nho2=2&btyp=32&mth=gw&sday=02&smon=12&syr=2010&hsy=12&zod=&orbp=&r

Güneş Dönüşü haritaları o seneye ait deneyimleriniz hakkında ip uçları veriyor.
Bu gibi gezegen dönüşü haritalarında detaylar içinde kaybolmamanızı önerebilirim.
en önemli bir kaç görünüme odaklanabilirsiniz.

mesela vermiş olduğunuz haritada Venüs Yükseliyor.
Öyleyse önümüzdeki 1 yıllık süreçte Venüse özgü konular , Venüse özgü deneyimler ön planda olacaktır diyebiliriz ( ilişkiler , para , varsa ortaklıklar )

Güneşin ve Marsında para evinde olmaları , finansal konuları yada benzeri kişisel kaynaklarınızla ilgili gelişmeleri ifade ediyor olabilir.

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - tiyatral_gitarist - 11-13-2010 01:55 PM

Biraz geç oldu ablacım. Yazdıklarını anca değerlendirebiliyorum. Belki sen bile ne yazdığını unuttun ,kusura bakma lütfen... çiçek

Alıntı:Venüs-Mars kavuşumundan MC ile 10 evde birleşmiş olan Plütona sextil açı görüyoruz. Bu açı spirütüel anlamda oldukça başarılı çalışmaların olacağını düşündürdü bana, gizemli olanın açığa çıkması, algıların kuvvetlenmesi söz konusu olacak gibi.Karşındaki kişilerin davranış biçimlerini sentezleyip, sebeplerini algılayabilirsin ama yalnış algılamalara da dikkat etmen de fayda var diyorum.

Ablacım bu pluto - venüs-mars açısını spritüel olarak nasıl ilişkilendirdin acaba ,biraz açabilir misin rica etsem ? Venüs ve marsın bu tür şeylerle bağlantılı olduğunu bilmiyordum..

Alıntı:12. evde retro olan Uranüs-Jüpiter birleşimine , Plüton 10. ev oğlak burcundan kare açı almış. Değişim zorlu olacaktır, Kendine güvenin yerinde olmasına rağmen, başarıya güveninin olması bile bazen acabalara sebep olabilecektir hayatında. Sıkıntıya girmeden, sancılar yaşanmadan değişimler olmaz. Ama direnmek acının, sıkıntının dozunu arttırır. Geleni kabullenip, geleneklere aykırı olmamak adına hayatına prangalar vurmamalı, haksız direnişlerle ruhsal varoluşuna meydan okumamalısın.

Burada şunu anladım ben. Geleneklere aykırıyım diye haksız direnişlere uğrayabilirim... mi ? gülücük Buda değişimle (pluto) sürtüşecek bir gerilim yaratacak. Yani değişimimin önünde tabiri caizse "gelenekçiler" yada toplumsal baskı olacak vs gibi...
Ama burada ben bunu anlayamadım ablacım. Bunu satürn karesi dolayısıyla mı söylediniz acaba ? Çünkü uranus-jüpi karesi zaten devrimleri ,yenilikleri ,büyümeyi vs temsil etmiyor mu ?
Yani bu pluto - uransu jüpi karesi yenilikçi yaklaşımımın değişimle sürtüşeceğini göstermez mi ? Yani satürn karesinden farklı olarak (satürn toplumun yeniye baskısı olarak değerlendirilse) , devrimci ve yenilikçi anlayışımın (ura-jüpi) bu dönüşüm (pluto) üzerinde bir engel çıkaracağı , sürtüşeceği vs gibi bir anlam çıkmaz mı ?
Aydınlatabilir mısın beni bu konuda lütfen ? çiçek

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - Venüs - 11-13-2010 04:42 PM

Venüs 8. evde ve akrepte + Plüto ile kare spirütüel anlamda tutkulu bir çalışma vadedebilir. Başka konulara eğilmemek ve kendini bu verilere kanalize etmek, Pilüto oğlakta olduğu için daha saygın olana yönelme hırsı..gülücük
Retro Uranüs-Jüpiter ve Plüto karesi değişim direnci ve zorlanma adına yeterli zaten 12. ev ve 10. ev bağlantısı bile bu zorlanmanın ifadesi olacaktır ve evet Satürn de ayrı bir uyarıcı oluyor bu anlamda.. verygood
Ayrıca yükselen yöneticisi Mars, ve güneş açıları v.s genel anlamda ilişkilere bakış açının değişimi ve yenilenme sürecini gösteriyor, bu anlamda yaşayacağın değişimleri baskılamaya çalışan ve direnen açılar olarak ele alabilirsin diğer açıları..gülücük

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - Dinoo - 11-13-2010 05:00 PM

Güneş dönüşü haritaları, transitlerle beraber değerlendirildiğinde çok daha etkin sonuçlar çıkartıyor ortaya

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - Mavisahram - 11-13-2010 05:09 PM

Arkadaslar ben bu solar returnu pek anlayamadigim... Anladigim su, dogru mu acaba?
Bu solar return haritasi her sene farkli karsimiza cikiyor... hersene Ac, Mc vs.. degisiyor.. Bunu mu anlamaliyim.. Ve bu da o sene olan ya da olacak olan olaylara kendi haritamizdaki kisisel olaylara isik tutuyor mu ?

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - Dinoo - 11-13-2010 05:18 PM

(11-13-2010 05:09 PM)Mavisahram Yazılan:  Arkadaslar ben bu solar returnu pek anlayamadigim... Anladigim su, dogru mu acaba?
Bu solar return haritasi her sene farkli karsimiza cikiyor... hersene Ac, Mc vs.. degisiyor.. Bunu mu anlamaliyim.. Ve bu da o sene olan ya da olacak olan olaylara kendi haritamizdaki kisisel olaylara isik tutuyor mu ?

solar returnün mantığı şu

Transit güneşin her yıl natalının derece ve dakikasına geldiği ana dayalı olarak çıkartılıyor

Burada referans olarak sadece Güneş'i alıyoruz, yani güneş aynı derece ve dkda, diğer gezegenlerin yerleri farklı oluyor bu sayede o kişi için o yıla ait değerlendirme yapabiliyoruz

fakat güneş dönüşü haritası tek başına değerlendirmek biraz zor, Güneş dönüşü haritasını değerlendirirken natalın vaad ettiklerini desteklemesi gerekir

Güneş Dönüşünü değerlendirirken, ilerletmeler ve profestioanların bunların desteklemesi gerekir, eğer desteklemiyor ise Güneş dönüşü haritanın etkisinin o sene az olacağını düşünürüz

Güneş dönüşü değerlendirirken, bir önce ki sene ve bir sonra ki sene ile birlikte değerlendirilmesi uygundur, bütünlüğü yakalayabilmek adına

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - tiyatral_gitarist - 11-13-2010 08:25 PM

Alıntı:Venüs 8. evde ve akrepte + Plüto ile kare spirütüel anlamda tutkulu bir çalışma vadedebilir. Başka konulara eğilmemek ve kendini bu verilere kanalize etmek, Pilüto oğlakta olduğu için daha saygın olana yönelme hırsı..

Peki kare değilde 60 lıkta aynı işlevi görür mü ablacım gülücük
"tutkulu bir çalışma" derken buradaki "çalışma" venüsün temsil ettiği birşey o zaman ? Tutkuyu plutodan anlarsam...

Birde ablacım yükselenin rolü var mıdır solar return de ve nasıl değerlendirilir acaba ? Önemli midir ve Koç olması ne ifade eder acaba çiçek

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - melis_bk - 11-13-2010 08:29 PM

Desteklemek derken aynı açının diğer söylediğin göstergelerde de mi olması gerekiyor dinoo?
Güneş dönüş başka bir kişisel gezegen dönüşü ile denk geliyorsa yoruma etkisi nedir?
Güneş dönüş ve natal yükselenin aynı noktada olması nasıl yorumlanır?
İşin özeti benim solar haritamda bu yıl olan durumlar da merak ettimgülücük

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - Dinoo - 11-14-2010 01:12 AM

(11-13-2010 08:29 PM)melis_bk Yazılan:  Desteklemek derken aynı açının diğer söylediğin göstergelerde de mi olması gerekiyor dinoo?
Güneş dönüş başka bir kişisel gezegen dönüşü ile denk geliyorsa yoruma etkisi nedir?
Güneş dönüş ve natal yükselenin aynı noktada olması nasıl yorumlanır?
İşin özeti benim solar haritamda bu yıl olan durumlar da merak ettimgülücük

Bu soruna çoook detaylı bir yanı vereceğim
ama şu an misafirlerim var, not aldım yanıtlıycam

RE: Solar Return ( Güneş Dönüşü ) Haritaları - Dinoo - 11-14-2010 07:59 PM

- Güneş Dönüşü ASC derecesi Natal ASC derecesine yakın bir yerde ise, natalın vaad ettiklerinin gerçekleşeceği bir yıla işaret eder. Eğer ASC’ler arası Kare var ise zorlu mücadele gerektirecek bir yılı, üçgenler var ise uyumlu bir yıla işaret eder
- GD haritanın yükselen burcu ve bu eve yerleşmiş olan gezegenler çok önemlidir. Zararlı olup olmadıkları, asalet sahibi olup olmadıkları…vs. 1. eve yerleşmiş olan gezegenler o yıla ait gerçekleşecek olayları etkileyecek tetikleyecek etmenlerdir.
- GD haritasının ASC derecesi, Natal yer alan gezegenlere etki edip etmediği önemlidir. Özellikle 8. eve düşüyor ise veya 8. evin yöneticisine yakın düşüp düşmediği ve açılarına bakılmalı. Bu sayede o sene kayıplar ve riskler hakkında bilgi alınabilmektedir.
- GD haritası ASC yöneticisi, Natalın 8. evine düşüyor ise veya natalın 8. ev yöneticisine yakın bir yerde ise, krizler beklenebilir. Tabi açıları da incelemek gerekmektedir.
- Natal ASC derecesi, GD Haritada nereye düştüğüne bakılmalı özellikle 6-12 ev aksına tekamül ediyor ise hastalıklar ve çok çalışılması, çok gayret sarfedilmesi gereken bir yıla işaret edebilir
- Bir gezegen hem natalda hemde GD haritada aynı burca düşüyor ise, bu onun natalda ki doğasını tam olarak o yıl ortaya koyacağını gösterir (İyi veya kötü)
- Bir gezegen hem natalda hemde GD aynı eve düşüyor ise, o yıl o ev konularına ilişkin baskın gelişmelerin olacağı gözlenebilir
- GD haritasında bir gezegen, natalda ki bir gzegene kare açı yapıyor ise zorlanma ve mücadeleye, karşıt ise kopma ve ayrlık ve zararlara, üçgen ise uyumlu gelişmelere işaret edecektir
- Natalda yer alan açılar, GD haritasında da yer alıyor ise, o yıl natalın o açısının vaad ettiğinin gerçekleşeceği bir sene olduğunu işaret eder

Güneş dönüşü haritalarının vaad ettiklerinin tam olarak gerçekleşmesi için Profection (Ev sayma sistemi) ve ilerletilmiş haritalar ile denk düşmesi gerekmektedir. Yani Diyelim ki bu yıl profection'a göre kişi 5. evini yaşıyor, solar returnde de eğer 5. ev yükseliyor ise banko! veya iletilmiş haritada da 5. ev vurgusu göze çarpıyor ise yine banko! Demek ki kişi o sene 5. ev konularını ile ilgili gelişmelerin yaşayacağını düşünebiliriz. Bu yüzden solar returnler tek başına değerlendirilmezler.

Bir de solar return haritaları değerlendirirken transitlerle birlikte kullanmak çok güzel veriler elde etmemize olanak sağlıyor. Gerçi bu kısım biraz komplike çünkü 3 haritayı üst üste koyup değerlendiriyor olmamız gerekiyor...